close
تبلیغات در اینترنت
بدترین گناه کدام است؟

بدترین گناه کدام است؟

مذهبی مباحث تاریخی

 بدترین گناه کدام است؟

بدترین گناه کدام است؟

از نظر علوم رفتاری، اشتباهات بزرگ نتیجه سهل انگاری های کوچک است. انسان با دیدن رفتارهای ناپسند ممکن است به آن ها مأنوس شود، بی آن که قصدی داشته باشد رفتار ناپسند را تقلید کند.

تردیدی نیست که هر گناه بد است و برخی گناهان، سنگین تر و اجتناب از همه آن ها واجب است، اما اجازه دهید به این بهانه، حکمتی عمیق از حضرت علی (ع) را با یکدیگر بررسی کنیم و ببینیم که علم روان پزشکی در این باره چه دارد. امیر مۆمنان (ع) می فرماید: «سخت ترین گناهان، گناهی است که گناهکار، آن را کوچک بشمارد.»

واقعیت آن است که از نظر علوم رفتاری، اشتباهات بزرگ، نتیجه سهل انگاری های کوچک است. انسان با دیدن رفتارهای ناپسند ممکن است به آن ها مأنوس شود، بی آن که قصدی داشته باشد تا رفتار ناپسند را تقلید کند. سپس برای توجیه کارش می گوید: یکی دو بار که ایراد ندارد، این رفتار را انجام دهم. سپس آن کار بیشتر تکرار می شود و از آنجا که این رفتار ناپسند ممکن است لذت فریبنده کوتاه مدت هرچند مهلکی داشته باشد، رفتار فرد تقویت می شود و بی آنکه دریابد، این موضوع برایش عادی و سرانجام به آن معتاد می شود.

گاه، اعتیاد با حضور در جمع معتادان و دیدن اعمال آنان ریشه می دواند. سپس فرد با توصیه آن معتادان که می گویند یک بار مصرف ایراد ندارد، از مواد استفاده می کند و این یک بارها تکرار می شود و زمانی فرد به خود می آید که نه تنها مصرف مواد به او نشئه خیالی را نمی دهد بلکه جان و تن او را نیز مبتلا کرده و وی را به صورت مرده ای متحرک درآورده است.

این همان حکایت زیبای سعدی است که از قول انوشیروان می گوید: بنیاد ظلم در جهان، اول اندکی بوده است. هر که آمد بر او مزیدی کرده تا بدین غایت رسیده.

به عنوان مثال، خوانندگان ارجمند حتماً دقت کرده اند که تکیه کلام هایی که بازیگران مجموعه های کمدی تلویزیون به کار می برند، به زودی بین مردم رایج می شود و عموم مردم و به ویژه نوجوانان، رفتار این بازیگران را تقلید می کنند. آیا جای شگفتی دارد که گفتار و رفتار بازیگران مجموعه های نمایشی ماهواره ای که جز خیانت، جنایت، خشم و شهوت نیست، نادانسته مورد تقلید بینندگان قرار بگیرد؟

اگر برنامه های تلویزیون و ماهواره، قادر به تغییر رفتار و کردار بینندگان و از جمله وادار کردن آنان به انجام برخی کارها نبود، آیا صاحبان سرمایه و کارخانه و شرکت ها، حاضر بودند میلیاردها پول خرج آگهی های تبلیغاتی در تلویزیون و ماهواره کنند؟

پدران و مادران عزیز توجه نمایند که خطای کوچک اولی که به ظاهر اهمیتی نداشت، یعنی دیدن مجموعه های تلویزیونی غیراخلاقی از کانال های ماهواره، سرانجام منجر به تقلید همان رفتارها در جامعه ما می شود. خانواده ای که به این ترتیب با مسائلی روبه رو می شود که در جامعه ایران کمتر دیده می شد، از قبیل خیانت، جنایت، دروغ گویی، نافرمانی بچه ها از توصیه های مناسب والدین، فرار و...، باید خود را سرزنش کند و بگوید: «ز که نالیم که از ماست که بر ماست». ضرب المثلی معروف هم می گوید: تخم مرغ دزد، عاقبت شتر دزد می شود.

به گفته سعدی:

سرچشمه شاید گرفتن به بیل
چو پر شد نشاید گذشتن به پیل

اکنون این حکمت کوتاه امیر مۆمنان علیه السلام را دوباره یادآور می شویم که می فرماید: «سخت ترین گناهان، گناهی است که گناهکار آن را کوچک بشمارد».

  منبع: تبیان

نظرات مطلب

 1. سلام به نظر بنده بدترین گناه سو استفاده از شخصیت دیگران است و تحمت زدن الکی بدون هیج عملی یا فکری نسبت به دیگران و انسان اگر گناه کوچکی انجام دهد و فکر ان نباشد به گناهان دیگری نیز مبطلا میشود
 2. سلام استادرضانژاد.ازروزامتحان وصایا من متوجه شدم باید پنج مقاله بخونم نظر بدم.ازروز امتحان خواستم اینکاربکنم ولی سیستم خودم واردسایت شمانمیشد.حالایک گوشی هوشمندازاشناهاست گرفتم واومدم توی سایت شما .امیدوارم پس ازپنج نقدونظرنمره کامل این درس یک واحدی رابگیرم. درموردکوچکشمردن گناه بنظرم اسراربرگناهان وتکرارگناهان موجب کوچک شمردن کناهان میشود.
  مسعودزارعان .930038360 لنجان
 3. سلام استادرضانژاد.ازروزامتحان وصایا من متوجه شدم باید پنج مقاله بخونم نظر بدم.ازروز امتحان خواستم اینکاربکنم ولی سیستم خودم واردسایت شمانمیشد.حالایک گوشی هوشمندازاشناهاست گرفتم واومدم توی سایت شما .امیدوارم پس ازپنج نقدونظرنمره کامل این درس یک واحدی رابگیرم. درموردکوچکشمردن گناه بنظرم اسراربرگناهان وتکرارگناهان موجب کوچک شمردن کناهان میشود.
  مسعودزارعان .930038360 لنجان
 4. سلام استادرضانژاد.ازروزامتحان وصایا من متوجه شدم باید پنج مقاله بخونم نظر بدم.ازروز امتحان خواستم اینکاربکنم ولی سیستم خودم واردسایت شمانمیشد.حالایک گوشی هوشمندازاشناهاست گرفتم واومدم توی سایت شما .امیدوارم پس ازپنج نقدونظرنمره کامل این درس یک واحدی رابگیرم. درموردکوچکشمردن گناه بنظرم اسراربرگناهان وتکرارگناهان موجب کوچک شمردن کناهان میشود.
  مسعودزارعان .930038360 لنجان
 5. استاد كاملا موافقم. هميشه با اين جمله شروع ميشه كه يك بار اشكالي ندارد اما همين جمله شروع و پايان ناگواري در پيش دارد
  كورش صمدي ٩٠٠١٥٧٥٤٦
 6. سنگین ترین گناه چیست؟

  امير المؤمنين عليٌّ عليه‏السلام :

  لَيسَ في المعاصِي أشَدُّ مِنِ اتِّباعِ الشَّهوَةِ ، فلا تُطِيعُوها فَتَشغَلَكُم عَنِ اللّه .

  امام على عليه‏السلام :

  در ميان گناهان (گناهى) سخت‏تر از پيروى شهوت نيست ، پس آن را فرمان نبريد كه شمارا از خدا غافل مى‏سازد .

  غرر الحكم : 7520 منتخب ميزان الحكمة : 216بنظر بنده حدیث نیز بسیار نغز ومفید می باشد.از انجائیکه تلویزیون یک رسانه ملی می باشد تمام مطالب آن بر روی هر بیننده اعم از کوچک و بزرگ تاثیر گذار می باشد همانطور که یهودیها به این مطلب پی برده اند وسالانه هزینه های هنگفتی خرج سریالها و اگهی ها می کنند به قصد تخریب اسلام در ذهن جهانیان ولی با ین حال زیاد موفق نبوده اند
 7. با سلام. خسته نباشی خدمت استاد گرامی.
  با توجه ب مقاله و عوامل گناهی ک ذکر کردین، بنظرم خیلی مهم هستند ولی نه همیشه ، ببینید ما گناهانی داریم ک براساس اشتباهی در گذشته در زمان فعلی دامن ما را میگیره. مثلن ضایع کردن حق همنوعان ما یا وارد کردن مال حرامی ب زندگی ک اثر ان در زندگی ما نمود پیدا می کند و موجب تباه شدن زندگی ما می شود. اما گناهانی ک در زمان حال دامن ما را می گیرد مثل اعتیاد ک علت آن عدم توجه ب قشر جوان نسبت ب مضرات این عمل و آینده ی آن ک در مصاحبه با افراد معتاد این امر محسوس می باشد.
 8. با سلام. مطالب مقاله کاملا درسته. در مورد رسانه ها و سریالهای ماهواره ای هم دقیقا مطلب همینه که تو مقاله بود. ولی کاش توی مقاله در مورد ضعیف عمل کردن رسانه ملی و خیانت بعضی مسولین در مورد سهل انگاری و عدم برنامه ریزی جهت جایگزین کردن رسانه ملی بجای شبکه ماهواره ای صحبت میشد . خداوند لعنت کند رابرت مرداک یهودی موسس فارسی وان. فاکس نیوز و پرشین تون را که متعجبم چرا مردم از خودشون سوال نمیکنند چرا این نامرد اینقدر مهربونه که برا ایرانیا 3 تا شبکه راه اندازی کرده.
  ممنون از مطلبتون.
  غلامرضا رضایی 900613786 دانشگاه لنجان
 9. به نام خدای که پذیرنده توبه است.
  با سلام.
  امیر مۆمنان علیه السلام می فرماید:«سخت ترین گناهان، گناهی است که گناهکار آن را کوچک بشمارد».
  این حدیث بسیار زیبا و پر محتوا میباشد.
  این حدیث به ما میفهماند که عادت کردن به گناه نه تنها به خود فرد بلکه به ترویج گناه در جامعه کمک میکند.
  بدترین حالت انسان این است که از شرمه انجام گناه به دلیل تعدود ان کم شود و به سبب ان به گناه عادت کنه.
  با تشکر.
  نعیم یعقوبی/9311424027/بنیان شاهین شهر

ارسال نظر

جهت درج آگهی فروش یا خرید کلیه به کانال تلگرام بانک جامع اهداء کنندگان عضو به آدرس تلگرامی زیر مراجعه فرمایید.

https://telegram.me/shopkoliyeh

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

شبکه های اجتماعی