close
تبلیغات در اینترنت
مسائل و موضوعات دین

دیابتی‌ها می‌توانند روزه بگیرند؟!

موضوعات دینی

دیابتی‌ها می‌توانند روزه بگیرند؟!

آن دسته از افرادی که در طول شبانه روز مجبور هستند برای کنترل دیابت خود دارو مصرف کنند، مجاز به روزه‌داری نیستند.

سعید کلباسی- فوق تخصص غدد و متابولیسم گفت: بسیاری از بیماران مبتلا به دیابت با کنترل قند خون و طی یک پروسه تغذیه‌ای می توانند با رعایت تغذیه مناسب روزه بگیرند و قطعا هنگام افطار و سحری باید از خوردن غذاهای شیرین و خیلی چرب پرهیز کنند.

سعید کلباسی با بیان این مطلب تصریح کرد: آن دسته از افرادی که در طول شبانه روز مجبور هستند برای کنترل دیابت خود دارو مصرف کنند، مجاز به روزه‌داری نیستند. وی گفت: فقط آن دسته از مبتلایان به دیابت که پزشک به آنان اجازه روزه داری را داده است می توانند روزه بگیرند.

۱۰ واقعیت جالب درباره خواب دیدن

موضوعات دینی

۱۰ واقعیت جالب درباره خواب دیدن

۱۰ واقعیت جالب درباره خواب دیدن

خواب‌ها مى‌توانند جالب، هیجان‌انگیز، وحشتناک و یا صرفاً عجیب و غریب و غیرعادى باشند.

۱- همه خواب مى‌بینند!
مردها خواب مى‌بینند. زن‌ها خواب مى‌بینند. حتى بچه‌ها خواب مى‌بینند. همه ما خواب مى‌بینیم، حتى کسانى که ادعا مى‌کنند که خواب نمى‌بینند هم خواب مى‌بینند. در واقع، پژوهشگران دریافته‌اند که افراد معمولاً هر شب چند بار خواب مى‌بینند که هر کدام بین ۵ تا ۲۰ دقیقه طول مى‌کشد. بنابراین، در یک طول عمر معمولى، افراد به طور میانگین شش سال را صرف خواب دیدن مى‌کنند!

نهضت لختی‌ها

موضوعات دینی

نهضت لختی‌ها

انتقاد یک نویسنده غربی از دنیایی که هر روز لخت تر می‌شود!

Bernd Brunner نویسنده سکولار که خودش در همین محیط ها بزرگ شده است چگونه آن را نقد می کند؟

من در دنیایی بزرگ شدم که شاید خیلی ها آن را با زندگی در بهشت مقایسه کنند… شاید هم شبیه جهنم بود؟ به هر حال٬ معمولا دو و برم پر بود از آدم های غریبه که در ضمن لخت هم بودند.

معادل مفهوم صبر در علم روان‌شناسی

موضوعات اخلاقی موضوعات دینی

معادل مفهوم صبر در علم روان‌شناسی

مفهوم‌شناسی صبر در اسلام و معادل‌یابی آن در روان‌شناسی

هدف مقاله حاضر تبیین مفهوم صبر در اسلام و معادل یابی آن در روان شناسی است. در ضمن، تلاش می‌شود برخی از مفهوم شناسی ها و معادل یابی های پیشین مورد نقد و یا اصلاح قرار گیرد. این نوشتار که با روش توصیفی ـ تحلیلی صورت گرفته، یافته‌های مهمی در سه جنبه حاصل گردید:

1. بعد از بررسی لغوی، اصطلاحی و روایی نتیجه این شد که صبر عبارت است از: حفظ طمأنینه در برابر دشواری‌ها و مهار مستمر نفس از بی تابی؛

2. ارتباط این مفهوم با مفاهیم تقوا، حلم و ورع مشخص شد؛ بدین ترتیب، تصور واضح تری از مفهوم صبر می‌توان داشت؛

3. ارتباط مفهوم صبر با چند مفهوم روان شناختی بررسی گردید و در نهایت، با توجه به تمایزها و تشابه‌هایی که بیان گردید، نتیجه این شد که از بین واژه‌های مطرح شده، معادل و مفهوم نزدیک به صبر در مطالعات روان شناختی واژه «Patience» می‌باشد

چگونگى تأثير توكّل در درمان حُزن

موضوعات اخلاقی موضوعات دینی

چگونگى تأثير توكّل در درمان حُزن

چگونگى تأثير توكّل در درمان حُزن از منظر قرآن و حديث

حُزن و اندوهِ شدید و مداوم، از جمله بیماری‌های روحی و اخلاقی است که آسیب‌های گوناگونی را در جسم، جان و رفتار آدمی بر جای می‌گذارد. درمان این بیماری، از دغدغه‌های اندیشمندان علوم اسلامی و پژوهشگران روان‌شناسی بوده است. از منظر قرآن و حدیث نیز، یکی از راه‌های از میان بردن حُزن در زندگی، «توکل به خدا» معرفی شده است.

پرسش اساسی این است که توکل، چگونه باعث برطرف شدن حُزن و افزایش شادکامی انسان در سختی‌های زندگی می‌شود؟

روایات روزه عاشورا (دانلود)

فروع دین موضوعات دینی

روایات روزه عاشورا (دانلود)

روایات روزه عاشورا، چیستی، گونه‌ها و تحلیل

چکیده:

روزۀ روز عاشورا همواره در میان عالمان اهل سنت و عالمان شیعه معرکه آرا بوده است. سبب اختلاف، وجود دو دسته روایات موجود در کتب روایی شیعه دربارۀ آن است.

بررسی سندی و نیم نگاهی به محتوای احادیث، به روش توصیفی _ تحلیلی _ انتقادی و با هدف آشنایی با این دو دسته روایات و اعتبار سنجی آن‌ها مورد توجه این نوشتار است.

یافته‌های پژوهش حاضر این است که روزه عاشورا قبل از تشریع روزۀ رمضان بوده و پس از آن رها (ترک) شده است. به نظر می‌رسد اگر چه بعضی از روایات منع‌کننده از روزۀ عاشورا از نظر سندی ضعیف هستند امّا در مجموع از روایات مجوز صوم قوی‌تر و با سیرۀ منقول از امامان علیهم‌السلام پس از واقع جانکاه عاشورا موافق‌ترند.

افشای پشت پرده «شورت مردانه» صهیونیستی+فیلم

سبک زندگی و آداب اسلامی موضوعات دینی مسائل جنسی

افشای پشت پرده «شورت مردانه» صهیونیستی+فیلم

افشای پشت پرده «شورت مردانه» صهیونیستی

در شبکه خبر

شبکه خبر جمهوری اسلامی ایران در یکی از برنامه های خود با دعوت از یک کارشناس، به تشریح جنبه‌های صهیونیستی ـ امریکایی یک مدل خاص از «شورت های مردانه» پرداخت.

شبکه های اجتماعی