تبلیغات در اینترنتclose
عوارض کمبود آهن
جمعه 30 فروردین 1398 - 11:12 بعد از ظهر

نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردمارسال پاسخ
تعداد بازدید 17
نویسنده پیام
avaseo آفلاین


ارسال‌ها : 33
عضویت: 16 /10 /1397


عوارض کمبود آهن

در اغلب محصولات در مناطق مختلف ایران قابل مشاهده است. مصرف سولفات آهن باعث بهبود شرایط تغذیه‌ای گیاهان شده و می‌تواند کمبودآهن را برطرف کند. البته پیش از استفاده از سولفات آهن باید pH خاک تصحیح شده و با افزودن موادی مانند سولفات آمونیوم خاک‌های قلیایی و آهکی اصلاح شوند تا شرایط برای جذب آهن توسط گیاهان فراهم گردد. استفاده از سولفات آمونیوم علاوه بر کاهش اسیدیته خاک زمین‌های کشاورزی نیاز گیاهان به ازت و گوگرد را نیز تأمین می‌نماید.

در اکثر نقاط ایران مهم‌ترین دلیل کمبود آهن، زیاد بودن بی کربنات در محلول خاک می‌باشد.

آبیاری سنگین زمین‌های کشاورزی و باغات، فشردگی و یا هر عامل دیگری که تهویه و زه کشی خاک را کاهش دهد، باعث افزایش غلظت کربن دی اکسید در خاک شده و در حضور آهک، واکنش انجام می‌دهد که طی آن بی‌کربنات تولید می‌شود.

آب آبیاری زمین‌های کشاورزی، گاهی به ویژه زمانی که از چاه‌های عمیق تأمین می‌شوند بی کربنات دارد. هوا دهی این آب ها با استفاده از ریزش از بلندی و یا مصرف مقداری اسید سولفوریک برای کاهش pH آب، مقدار بی‌کربنات راکاهش می‌دهد.

برای برطرف کردن فقر آهن و کمبود آهن در گیاهان باید خاک زهکشی و تهویه مناسبی داشته باشد. کاهش و اصلاح pH خاک‌های قلیایی و آهکی نیز به فرایند تأمین آهن زمین‌های کشاورزی کمک می‌کند. در نهایت با استفاده از کودهای آهن مانند سولفات آهن و یا کلات آهن می توان آهن خاک و نیاز گیاهان به این ماده مغذی را تأمین نمود.

یکشنبه 23 دی 1397 - 12:31
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :